Jak už bylo řečeno od 1. dubna 2020 se Atleťáček dostal pod křídla LSK FM, hlavně z toho důvodu, abychom kroužek mohly i nadále rozšiřovat a posouvat dál a abychom dětem mohly nabídnout další možnosti sportování.

My se s LSK F-M známe dlouho, jelikož jim vedeme atletické tréninky v rámci moderního pětiboje již několik let. Vy se s tímto klubem však můžete seznámit na řádcích níže:

LAŠSKÝ SPORTOVNÍ KLUB F-M

MSK

www.lskfm.cz

 

Náš klub LSK F-M byl založen ve Frýdku-Místku v roce 2012. Hlavním sportem je pro naše členy moderní pětiboj, ale s velkými sportovními úspěchy se můžeme pochlubit i v plavání, atletice, parkurovém jezdectví, triatlonu, duatlonu a aquatlonu.

Lašský sportovní klub F-M je členem Českého svazu moderního pětiboje, Českého svazu plaveckých sportů, Českého šermířského svazu a České triatlonové asociace.

Patronem našeho klubu je mnohonásobný medailista z Mistrovství světa a Evropy, olympijský medailista z Atén Libor Capalini.

Pro nejmenší děti a naprosté nováčky máme v našem klubu dvě sportovní jednotky „Atleťáček“ a „Plaváček“, kde si děti užijí plno pohybových her a soutěží na hřišti a ve vodě. Po této základní pohybové průpravě se děti mohou rozhodnout, kam jejich další sportování bude směřovat.

Nejčastějším tréninkem je zpočátku plavání, které závodníci absolvují 5 – 7x týdně, podle individuální plavecké úrovně. Obecně lze říci, že čím mladší závodník, tím více trénuje plavání na úkor běhu a postupně s přibývajícím věkem se mění poměr tréninku cyklických disciplín ve prospěch běhu. Ideálem je stav, kdy každý závodník trénuje plavání a běh podle individuálních potřeb, což je ovšem při větším počtu členů klubu obtížně realizovatelné. Společné běžecké tréninky jsou třikrát týdně.

Střelba a šerm jsou na programu dvakrát až třikrát týdně, což je asi minimální stav, který umožňuje progres v těchto technických disciplínách.

Snahou je vytvořit závodníkům takový tréninkový a závodní program, aby se jim dařilo zvládnout obě hlavní aktivity, tedy jak školu, tak trénink a závody. Závodní sezóna moderního pětiboje začíná většinou v březnu a trvá do října. Plavecké soutěže jsou však na programu celoročně.

Děti ve věku do 13 let v moderním pětiboji trénují a závodí nejprve ve dvou disciplínách: plavání a běhu, tj. dvojboj. Ve věku 13 ti let se třetím sportem stává střelba ze vzduchové pistole, a máme trojboj – plavání, střelba, běh. Ve věku 15 ti let se vzduchová pistole vyměňuje za laserovou pistoli a laserové terče a s tím přichází kombinovaný běh (běh/střelba). Začíná se soutěžit i v šermu a máme čtyřboj – plavání, šerm, běh/střelba. Jízda na koni přichází na program až ve věku 18 ti let, a pětiboj je kompletní.

Baron Pierre de Coubertain, zakladatel novodobých OH v roce 1911 na adresu moderního pětiboje řekl:

„Ten, kdo je schopen obstát v takové soutěži až do konce, je excelentní sportovec po všech stránkách, bez ohledu na to, zda zvítězil či nezvítězil“.

Děvčata, chlapci, rádi sportujete? Máte rádi všestrannost? Rádi soutěžíte? Chcete poznat bezva partu sportovních nadšenců?

Ano?!, v tom případě přijďte mezi nás. Věříme, že své sportovní sny si u nás zrealizujete!

Pavel Gazda – předseda klubu